Konsekvensen af et dansk-muslimsk kæresteforhold
En af tidens emner er en rapport som viser, at danske forældre er mere imod blandede parforhold, end muslimske forældre er. Det bruges så af de sædvanlige til den sædvanlige sang om danskernes intolerance og snævertsyn. Det er dog mere broget end som så, som man kan se på f.eks. Uriasposten , men enhver burde jo kunne sige sig selv, hvad problemet er:
Dannes der et parforhold mellem en ægte dansker og en muslim, vil parret med meget høj sansynlighed leve som muslimer, få muslimske børn etc.
Med andre ord: De danske forældre mister deres barn til den muslimske kultur, hvorimod de muslimske forældre kun skal finde sig i, at svigerdatteren er lidt lysere i farven.
Tabet er altså langt større for de danske forældre, hvorfor de selvfølgelig også har langt mere grund til at være bekymrede over forbindelsen.
Når forskellen alligevel er så relativt lille – 38% versus 47% - må vi regne med, at det skyldes at mussernes fremmedfjendskhed er langt større end de ægte danskeres.


august 26th, 2008 at 14:44
Så du er også en af dem der tror på at undersøgelsen taler sandt.
Come on, iflg. undersøgelsen, så arbejder 100% af de danske svar med kombinationen af ægteskab og forældretilladelse.
Jeg er helt med på at mange danskere vil modsætte sig et muslimsk svigerbarn, men at 38% vil introducere begrebet forældre-tilladelse ved ægteskab ind i den danske kultur, det tror jeg simpelthen ikke på.
Undersøgelsen kan læses her:
http://www.ugebreveta4.dk/2008/200827/Baggrundoganalyse/Foraeldre_bandlyser_blandede_parforhold.aspx
Klik ude i siden for at se, hvilke spørgsmål der er svaret på (og ja, der spørges om forældre-tilladelse ved ægteskab og ja, 38% af danskere tager muligheden seriøst). Det tal tror jeg ganske simplethen ikke på.
august 26th, 2008 at 15:02
Nej, som udgangspunkt tror jeg en ubekendt samfundsvidenskabelig akademiker er moralsk korrumperet til at fifle for at gavne de (indtil videre) herskende politiske dogmer i “det gode selskab”.
Indrømmet. Formuleringen er latterlig. Kun 38 % “tillader” det. Det er absurd. De kan umuligt have spurgt sådan, at 62% svarede at “det tillader vi ikke”.
Pointen er stadig at forbindelsen statistisk er værre for danske forældre end for muslimske.
august 26th, 2008 at 19:14
Kimpo på egen blog, kl. 15.02: Pointen er stadig at forbindelsen statistisk er værre for danske forældre end for muslimske.
Kimpo på Gülay Kobcay’s blog, kl. 17.52: Undersøgelsen er selvfølgelig bullshit.
august 26th, 2008 at 20:28
Nå, har hun slettet? Tjae.. den var også grov, den med at vi snart skulle date
august 26th, 2008 at 23:59
vil du/I tillade at jeres børn gifter sig med et Jehovas vidne?
Betingelsen er jo at man skal gå ind i det med hud og hår og følge bevægelsens udemokratiske normer, altså dem en eller anden “havenisse” har bestemt og når der samtidigt bliver spurgt på den måde der bliver, vil man alt andet lige svare forkert , idet ens livsopfattelse ikke kan gøres statistisk op ved at svare ja eller nej.
statistik er og bliver løgn eller positivt set, et beskæftigelsesprojekt.
august 27th, 2008 at 12:59
Jeg tror de fleste ansvars bevidste Dansker, der har døtre, vil gøre ALT for at forhindre en muslimsk svigersøn.
august 27th, 2008 at 17:37
@ Li:
Er det ikke en cirkelslutning? Du definerer vel en ansvars bevidst dansker, som en der vil gøre ALT for at forhindre en muslimsk svigersøn, og så giver sætningen sig selv. Medmindre det i din optik er muligt at være ansvarsbevidst dansker og ikke gøre alt for at forhindre et datter-muslim-ægteskab, så er det bare en tautologi du har fyret af.
september 23rd, 2008 at 22:50
Hmm, kærlighed er åbenbart et problem. Min kæreste er muslim, hendes forældre også, jeg ikke og har ingen planer om at blive det. Hvad er problemet?
september 24th, 2008 at 10:03
Godt for jer, men hvad med jeres evt. børn? Bliver de muslimer, kristne eller ateister?
oktober 17th, 2008 at 07:42
[...] Polemiken: Konsekvensen af et dansk-muslimsk kæresteforhold En af tidens emner er en rapport som viser, at danske forældre er mere imod blandede parforhold, end muslimske forældre er. Det bruges så af de sædvanlige til den sædvanlige sang om danskernes intolerance og snævertsyn. Det er dog mere broget end som så, som man kan se på f.eks. Uriasposten , men enhver burde jo kunne sige sig selv, hvad problemet er: Dannes der et parforhold mellem en ægte dansker og en muslim, vil parret med meget høj sansynlighed leve som muslimer, få muslimske børn etc. [...]