torsdag 30 marts 2006

Vestlige lande er gået i krig mod islam, fordi de ikke tåler muslimenes fremgang, siger Mullah Krekar (som af en eller anden grund endnu ikke har forladt Norge trods sin udvisningsdom for terrorforbindelser)

NRK:

I et eksklusivt interview med Viggo Johansen i Redaksjon EN lægger Mullah Krekar ikke skjul på, at der er en krig i gang mellem islam og Vesten.

Han giver de vestlige lande skylden for krigen, og hævder, den er opstået, fordi Vesten ikke tåler, at muslimerne har en stærk fremgang over hele verden.  

***

Krekar understreger, at det er Vesten, som er gået til angreb på muslimernes tænkemåde og ideologi, og ikke omvendt. 

“Men islam er en stærk religion, som ikke lader sig knække”, siger han.

Han mener, at vestlige lande bruger alle mulige slags påskud for at forfølge muslimer – fra påstande om atomvåben til klædedragt og hudfarve. 

“Situationen for muslimerne ligner det, jødene oplevede for 60 år siden“, siger han. [jaja, går den, så går den - hos visse venstrefløjsere i Vesten går alt rent ind, hvis bare dette fortæskede og fordrejede associationstrick lykkes (Kimpolina-kommentar)].

***

Informationsleder i Norsk Luthersk Missionssamfund, Espen Ottosen, mener, at Krekar ikke repræsenterer en lille gruppe ekstreme muslimer

Dette er helt typiske holdninger for internationale muslimer“, siger han.

Leder af foreningen Flerkulturelle Akademikere, Zeki Emin, er ikke enig i, at Krekar står for typiske muslimske synspunkter. 

Han skaber problemer for alle os andre, og han er destruktiv i forhold til det flerkulturelle samfund“, siger han. [ja dét kan vi jo ikke have - så slipper vi bare af med Krekar, har vi slet, slet ingen problemer med flipper-utopiens realisation længere (Kimpolina-kommentar)]

***

Krekar er over længere tid blevet beskyldt for at være terrorist. Han skal have ledet den bevæbnede islamistiske gruppe, Ansar al-Islam – en gruppe, som skal have udført operationer, samtidig med at Krekar havde status som flygtning i Norge.

***


Oploadet torsdag 30 marts 2006 kl. 15:59 af La Kimpolina — Direkte linkKommentarer slået fra

Comments are closed.

POLEMIKEN is proudly powered by WordPress
Entries (RSS) and Comments (RSS).