Arkiv for oktober, 2008

søndag 12 oktober 2008

“I am a Hotel” fra 1983….

Prøv også lige at tjekke disse her unge fyre, der synger Cohen’s Hallelujah. Bemærk især ham med tænderne, som ligner en mellemting mellem en bondeknold og en tumpe. Han er den bedste af dem allesammen. Helt uventet guddommelig stemme og uovertruffen musikalitet. Kurt Nielsen, hedder han. Nordmand:
Klik her og nyd.


Oploadet søndag 12 oktober 2008 kl. 15:25 af La Kimpolina — Direkte link3 kommentarer »
Gemt under følgende kategorier: HYGGE med følgende tags:
torsdag 9 oktober 2008

Mere Cohen….

Æij, altså!
Leonard Cohen kommer faktisk til Danmark og giver koncert om få dage.
Og jeg har ikke vidst det før nu. Og nu er der ikke flere billetter tilbage!
Katastrofe.


Oploadet torsdag 9 oktober 2008 kl. 21:57 af La Kimpolina — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: HYGGE med følgende tags:

Afstressende Cohen-numre :-)

Klik her og nyd.
Og prøv denne her pragtfulde sang af Cohen også:


Oploadet torsdag 9 oktober 2008 kl. 16:06 af La Kimpolina — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: HYGGE med følgende tags:
tirsdag 7 oktober 2008

Endnu en kvinde giver efter

Feminiseringen af dansk politik startede i 1915, men først med det følelseskommunikerende TV-medium har det taget afgørende overhånd.
Den socialdemokratiske kirkeordfører Karen Klint ønsker at komme muslimerne endnu mere i møde, end vi allerede gør (K-D). Nu vil denne milde kvinde nemlig flytte Store Bededag. Formålet er angiveligt
“På den måde kunne også muslimerne få en helligdag, [...]


Oploadet tirsdag 7 oktober 2008 kl. 12:18 af Il Kimpo — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:
søndag 5 oktober 2008

Endnu en udlevering til EU-Stasi

Så røg der endnu en tankeforbryder i kachotten, selvom tankerne ikke var forbudt i det land, hvor han blev nuppet. Balder skriver om sagen, og selvom den anklagede er usympatisk, løber det mig koldt ned af ryggen. Hvornår kommer de og henter den danske blogosfære?


Oploadet søndag 5 oktober 2008 kl. 13:52 af Il Kimpo — Direkte link7 kommentarer »
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:

Død over FN

Inficeringen af verden med den mentale pest islam fortsætter. FN er ved at være helt erobret og fungerer nu nærmest som islams talerør. Fra kristeligt dagblad:
Muslimer over hele verden fejrede i denne uge afslutningen på ramadanen, men i Danmark kan det være svært at fejre årets mest hellige dag for muslimerne, hvis den ligger midt [...]


Oploadet søndag 5 oktober 2008 kl. 13:32 af Il Kimpo — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:
fredag 3 oktober 2008

Hellere gurkha end burka !


Oploadet fredag 3 oktober 2008 kl. 11:38 af Il Kimpo — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:
torsdag 2 oktober 2008

Morten Sørensen om (Ny)Liberal Alliance

Fra starten af september. Liberalisten Morten Sørensen var betydeligt tættere på begivenhederne end jeg, og giver også bedre formulerede argumenter for modviljen mod lottokuponen Liberal Arrogance end jeg præsterede på Punditokraterne. Her er konklusionen, men læs argumenterne selv.
Pludselig en dag fandt AS og NK det opportunt at slette partiprogrammet, og det gjorde de så uden [...]


Oploadet torsdag 2 oktober 2008 kl. 17:15 af Il Kimpo — Direkte linkKommentarer slået fra
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:

DR2-debatten – igen uden Dansk Folkeparti

Sæsonen er godt igang, og Danmarx Radio føler sig tilsyneladende stærkere end nogensinde. Foghs ensrettende socialdemokratisering af Danmark skrider planmæssigt fremad: På det vistnok engang borgerlige Berlingske Tidende har den nuværende chef, den troende socialdemokrat Lisbeth Knudsen, fyret Groft Sagts groveste og sjoveste, Lars Hedegaard. På BT har de erstattet giganten Erik Meier Carlsen med sladderkællingen Helle [...]


Oploadet torsdag 2 oktober 2008 kl. 17:02 af Il Kimpo — Direkte link3 kommentarer »
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:

Luft g-strengen…..:-)


Oploadet torsdag 2 oktober 2008 kl. 00:08 af La Kimpolina — Direkte linkEn kommentar »
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:
onsdag 1 oktober 2008

Vi skal arbejde mere, fordi arbejdsløsheden stiger?

Hvorfor stiger arbejdsløsheden, hvis ikke det skyldes at der er for lidt arbejde i forhold til antallet af arbejdere? Og hvis der er for lidt arbejde, hvorfor skal arbejdstiden så sættes op ??
Det mest irriterende ved den danske debat er nok, at den er så gennemført forløjet. Hvordan kan man have et meningsfuldt demokrati, når [...]


Oploadet onsdag 1 oktober 2008 kl. 11:12 af Il Kimpo — Direkte link8 kommentarer »
Gemt under følgende kategorier: Politik med følgende tags:

POLEMIKEN is proudly powered by WordPress
Entries (RSS) and Comments (RSS).