|
|
Arkiv for april, 2006
søndag 30 april 2006
Uro før og efter fodboldopgør mellem hovedstadsklubben FCK og forstadsholdet fra Brøndby. Mindst 100 anholdte.
Politiken:
Politiet anholdt før og efter kampen over 100 fodboldtilskuere for blandt andet vold, oplyser pressetalsmand Flemming Steen Munch fra Københavns Politi.
Et stort antal fodboldfans blev anholdt, da en gruppe Brøndby-fans forsøgte at trænge ind på et værtshus i Farimagsgade.
Værtshuset er fast tilholdssted for FCK-tilhængere.
Politiet havde posteret to grupper foran beværtningen, men alligevel forsøgte modstanderne at [...]
Cartoons og koranen
Polemiken har modtaget nedenstående sigende cartoons:
Efter balladen i Vollsmose – et kig ind i hade- og smadreland, hvor alle muslimske beboere har frikort til at te sig, som de lyster.
Fyens Stiftstidende:
***
En udbrændt bil i rabatten på Vollsmose Allé, to udbrændte 45-knallerter og snesevis af knuste fliser i den modsatte rabat. Det er de synlige, håndgribelige spor af fredagens uroligheder.
Nydanskere taler om unødig politibrutalitet og om dagligdags chikanerier fra politiets side.
Etniske danskere taler om angst og utryghed, om indvandrere, der opfører sig som vilde dyr [...]
Kvinde låst inde af familien. Ikke noget problem, formoder jeg. Det er jo ‘deres kultur’. Og den er totalt i orden…
Vi kan vel kun glæde os til, at også denne spændende og kulturberigende tradition bliver sædvane i Danmark. Så vort blakkede ry kan bygges op igen.
TV2-nyhederne:
I et hus i Qatar sidder Hamda Fahd bin Jassem al-Thani og kan ikke komme ud.
Hendes familie har låst hende inde på et værelse. Med jævne mellemrum får hun tæsk. [...]
Løft dit hoved du rassske gut 8-)
Sven Ove Gade i JP i dag: Kampen for friheden.
Danmarks internationale omdømme ligger i grus, mener de multikulturelle advokater. Vi har tværtimod grund til at bryste os, fordi vi modstod presset fra islamisterne, mener Sven Ove Gade.
»Det generer mig meget at se, hvordan Danmark har fået skadet sit forhold til den velinformerede, internationale offentlighed. Udlandet forstår [...]
Vollsmose: Politi og ‘unge’ er ‘uenige’. Sådan betegnes det, når 100-200 unge indvandrere jager dansk politi ud af ‘deres kvarter’, blot fordi de passer deres arbejde.
TV2-nyhederne:
Integrationsrådsformand i Svendborg, Medhat Khattab (V), foreslår at der oprettes en særlig etnisk politistyrke sammensat af indvandrere, der kommer fra de samme lande som flertallet af indbyggerne i Vollsmose.
Dermed vil man kunne undgå den slags kultursammenstød og misforståelser, der førte til balladen fredag aften:
“På den måde misforstår ingen de signaler, der kommer fra henholdsvis borgere [...]
Æresdræbt kvinde i kuffert.
Ekstra Bladet:
Siden 20. januar har britisk politi eftersøgt 20-årige Banaz Magmod Babakir Agha. Nu kan liget af hende være dukket op i en kuffert i en have i Birmingham. Kufferten var begravet halvanden meter ned i jorden og det tog adskillige betjente 14 timer at grave sig frem til den. Fem personer, der tidligere har [...]
Tak for hjælpen.
I Afghanistan opholder der sig flere hjælpeorganisationer fra forskellige lande. De hjælpsomme mennesker må virkelig føle det som et kald, for de får bestemt ikke nogen tak for hjælpen.
Nu har taliban kidnappet og halshugget en indisk hjælpearbejder, fordi de vil true alle andre vantro og godtroende udlændinge ud af landet.
Politiken:
En indisk kommunikationsarbejder i Afghanistan, der [...]
Sverige vil ikke beskytte kvinde mod stening
De er langt ude i Sverigstan. Men SÅ langt!
Kvalmende. Er der egentlig lavet nogen analyser af Sveriges image i udlandet? I Danmark er landets image i hvert fald temmelig blakket.
I forhold til oprørske og utilpasselige lille Danmark må Sverige formodes at have en stur, stur stjerne i den islamiske del af verden.
Gad nok vide, hvornår [...]
lørdag 29 april 2006
Judgement Day…..Uran-Irans Ahminlillelort’s plan B
Eller er det plan A?
Læs på Asharq Alawsat News.
Beduiner med bomber i bagagen?
Fra Weekendavisen:
Al-QAEDA har fået fodfæste på Sinai-halvøen og i Gaza-striben. Det fastslår israelske top-sikkerhedsfolk. Tilstedeværelsen af al-Qaeda i Gaza bekræftes af de palæstinensiske myndigheder, mens de egyptiske myndigheder konsekvent afviser, at der er grupper tilknyttet al-Qaeda, som opererer på Sinai.
I kølvandet på denne uges tredobbelte bombeangreb mod badebyen Dahab, som foreløbig har kostet 24 mennesker [...]
Al Qaeda-leder: Irak knækker USA
TV2-nyhederne:
Iraks oprørere har “brækket ryggen på USA”. Det siger Ayman al-Zawahri, der ses som nummer to i terrornetværket al Qaedas hierarki.
“Al Qaeda i Irak har alene gennemført 800 martyraktioner på tre år ud over andre mujahediners sejre. Og det er, hvad der har brækket ryggen på USA i Irak,” siger Zawahri i en video på [...]
Holland: Sprængstoffer fundet i lejlighed.
TV2-nyhederne:
Hollandsk politi har anholdt tre mænd og en kvinde efter fundet af sprængstof i deres lejlighed i havnebyen Rotterdam.
Syv lejligheder i beboelsesejendommen blev evakueret under stormen på de fire anholdtes tilholdssted. Det oplyser en talsmand for hollandsk politi til nyhedsbureauet ANP. Talsmanden vil ikke oplyser detaljer om sprængstoffet, og hvor det blev fundet.
Sikkerhedsniveauet har været [...]
RUC-underviser taler ud: Hvordan er det gået til, at de førhen så progressive nu er blevet til de reaktionære?
JP-kronik i dag:
Hvordan kan de “progressive” pludselig forsvare indskrænkninger af ytringsfriheden og dermed i samme åndedrag lade religiøse kræfter fra én religion få indflydelse på forholdet mellem kirke og stat, spørger dagens kronikør.
Under debatten om Muhammed-tegningerne har man oplevet en interessant omvending af de traditionelle positioner, idet venstreorienterede og kulturradikale, der historisk har brugt ytringsfriheden [...]
JP-leder om faresignalerne i Sverige. Danske imamer støtter de svenskes krav om parallelt lovsystem.
JP:
EN TONEANGIVENDE svensk islamist har i et brev til de svenske politiske partier fremsat krav, der er så vanvittige, at det ville være fristende blot at afvise dem som udslag af endnu en galnings tankespind. Det ville imidlertid være at ignorere et alvorligt faresignal.
Dels er forslaget nemlig fremsat af formanden for Det muslimske Forbund i [...]
Sagde de ikke forleden, at terroristerne bag Dahab-bomberne var ‘beduiner’?
JP:
En egypter og en palæstinenser er anholdt af de egyptiske myndigheder i forbindelse med det blodige terrorattentat i Dahab i Sinai-ørkenen i mandags, da mindst 18 mennesker blev dræbt og 80 såret.
Onsdag begik to andre selvmordsterrorister attentater ved en international observatørstyrke i den nordlige del af Sinai og mod egyptisk politi i El Arish, også [...]
Islamistiske DR-seere anklager Asmaa Abdol for at ‘legitimere de vantro’ på dansk TV
JP:
Det er ikke altid lige nemt at være Asmaa Abdol-Hamid, studieværten i DR 2’s debatprogram “Adam og Asmaa”. Alle har en mening om den dansk-palæstinensiske socialrådgiver, der som landets første muslimske tv-vært på en public service-station måtte se Organisationen Kvinder for Frihed samle underskrifter mod hendes virke, fordi hun bar tørklæde.
»Dels synes nogle muslimske mænd [...]
‘Jagt på muslimfri rejsemål’. Muslimske rejsemål har nemlig skabt et blakket image blandt danske turister…
Læs videre i JP.
Oven på krisen om Muhammed-tegningerne samt uro og terror i en række muslimske lande erkender flere rejseselskaber nu åbent, at de jagter muslimfri rejsemål.
Det gælder bl.a. Danmarks største charterselskab, Star Tour, og Egyptens-specialisten Atlantis Rejser. Salgsdirektør Stig Elling fra Star Tour siger:
»Efter Muhammed-krisen og terrorangreb i flere muslimske lande, er det vigtigt [...]
Indvandrere gik fredag aften masse-amok i Vollsmose. Ren krig. For at få ro igen måtte politiet samarbejde med stedets imamer…
JP:
I et samarbejde med imamer forsøgte politiet i Odense i går at gyde olie på vandene oven på voldsomme uroligheder, der fredag aften udbrød i bydelen Vollsmose.
Et rutinetjek af en fransk indregistreret bil med fem personer i endte med, at politiet blev overdænget med sten, og siden blev brændende bildæk kastet ud på Vollsmose Allé.
Da [...]
fredag 28 april 2006
Rapport: Den lille havfrue gør mere skade end gavn
En af dagens skøre historier kan man blandt andet læse om i Jyllands-Posten. Jeg har tilladt mig at finde nogle illustrationer frem til de enkelte afsnit, som jeg synes passer ind.
JP:
Danmark bør ikke fremstille sig som et eventyrland af havfruer, prinser og prinsesser, lyder konklusionern i en rapport fra rådgivningsfirmaet Advice.
Herover: Havfrue eller prinsesse. Dét image [...]
|