|
|
Arkiv for december, 2005
lørdag 31 december 2005
Polemiken ønsker alle derude GODT NYTÅR!
Opfør jer nu ordentligt!
Og pas godt på jer selv og andre!
Mini-kavalkade af Polemiken-indlæg fra året, der gik:
Januar: Vesten eller islam?
Februar: FARC på færde!
Marts: Dagens filosofiske spørgsmål
April: Ethvert “eksperiment” får vel ende på et tidspunkt?
Maj: DØD OVER UTOPIERNE !
Juni: Autonom massepsykose – nu går de da HELT i sort….
Juli: Og HUSK!: Øjnene skal UD.
August: [...]
Måske er det bare DERES måde at fejre Jul og Nytår på?
Husk på, det er jo en anden kultur? Eller…?
BT: 14-årig tvang to unge piger til sex
På blot fire dage har en stærkt utilpasset 14-årig dreng udsat to unge piger for et grove seksuelle overgreb og en fuldbyrdet voldtægt.
…Den skrækslagne pige var så bange, at hun ikke turde råbe om hjælp, selvom veninden sad inde i [...]
Nytårs-terrorangreb i Indonesien
Polemiken har mange gange tidligere skrevet om de horrible kristenforfølgelser i det næsten 100% muslimske Indonesien.
Når muslimer i Islams navn begår terrorhandlinger og andre forbrydelser såsom vold og hærværk og røverier i vestlige lande, hedder det sig, at de må reagere som undertrykt og diskrimineret minoritet.
Hvilke undskyldninger har de kære muslimer mon så – ifølge [...]
Højreorienteret, venstreorienteret – eller bare velorienteret?
Her kommer en idé til udvidelse af din horisont. Sæt kryds i din nye kalender:
Samtidsorientering om Islam
Hør om religion, politik, kvindesyn og ytringsfrihed.
*********
1. Islam, synet på manden og kvinden
Ved kulturpsykolog Kirsten Damgaard.
Hvordan ser Islam på forholdet mellem mænd og kvinder?
Er det sandt, at islam er kvindeundertrykkende?
Hvorfor taler indvandrerdrenge hele tiden om respekt?
Kirsten [...]
fredag 30 december 2005
Israelsk soldat ofrede livet for at redde børn fra palæstinensisk selvmordsbomber
Selvmordsterroristen slog til i går, torsdag, ved en vejspærring på Vestbredden. Han var på vej til en jødisk Hanukka-fest, hvor mange jødiske børn var samlet.
VG-nett:
Ofret livet for å stoppe selvmordsbomber
Uri Binamo (21) ble drept da han stanset en palestinsk terrorist på vei for å utløse selvmordsbomben. Fredag ble den israelske soldaten hedret som [...]
Nå det er sådan, man behandler flygtninge i arabiske lande?
Hvad var det nu, den egyptiske ambassadør i Danmark og hendes arabiske kolleger kritiserede Danmark for fornylig?
Mon ikke de skulle tage og klappe i? Helt i. Og så se at få øje på bjælken i deres egne små kolde fiskeøjne, inden de råber op om splinten i danskernes og andre vesterlændinges øjne?
I stedet for splinter [...]
Mere jule-/nytårshygge fra Norge
Dagbladet:
16-åring forsøkt voldtatt i bil
Politiet i Agder etterlyser vitner som kan ha opplysninger om et meget grovt voldtektsforsøk i Eydehavn øst for Arendal tirsdag denne uken.
Overfallet skjedde like etter klokken 20 om kvelden. En 16 år gammel jente skal ha blitt dratt inn i baksetet i en bil som kom kjørende. Det var tilsammen tre [...]
Efterlysning af gerningsmand bag skuddrama i Norge
Etterlyser mann etter skuddrama
Politiet går nå ut med en nasjonal og internasjonal etterlysning av 21-årige Latif Ihtsham Butt etter skuddramaet i Oslo natt til lille julaften.
Bakgrunnen for skytingen kan ha vært 26-åringens [offerets] tilknytning til NOKAS-saken, der han vitnet mot faren til en av de pågrepne. Så langt sitter to personer i politiets varetekt, mens [...]
Ikke til at skelne det ene taxa-overfald fra det andet…
JP-Århus:
Tre unge fængslet for røveri
Tre unge somaliere varetægtsfængslet for røveri og voldeligt overfald torsdag morgen mod taxachauffør i parkeringskælder i Bispehaven. Politiet kunne følge deres spor i sneen.
Tre somaliere, to på 18 år og en på 16, blev ved retten i Århus i går varetægtsfængslet frem til den 20. januar for at have overfaldet [...]
torsdag 29 december 2005
Al Qaeda hævder at stå bag raket-angreb på Israel
DR-nyhederne:
Al-Qaeda bag missilangreb på Israel
Det er al-Qaeda, der på det seneste har angrebet Israel med en raketter fra Libanon.
Det hævder terrornetværkets gruppe i Irak på en hjemmeside på Internettet.
I så fald er det første gang, at al-Qaeda tager ansvaret for et angreb mod Israel foretaget fra Libanon….
Stenings-sten-annonce
En ny Polemiken-læser indrykker følgende annonce:
Nu vi taler om Nordkorea….Bondam har fået en genial idé!
Bondams nye kulturrevolutions-idé er muligvis udsprunget af en dugget snapseflaske under en af de seneste dages mange våde julefrokoster, hvorved den pæne og gode herres sublimt skønne menneskesyn og respekt for indvandrere fra varme lande kommer til udtryk i fuld blomst:
Bondam: Indvandrere skal feje gader
Københavns kommende teknik- og miljøborgmester Klaus Bondam foreslår, at arbejdsløse indvandrere [...]
Dagens tyske venstrefløjs-grin :-)
La Kimpolinas webmaster, IL KIMPO, har trukket sig en smule tilbage fra cyber-slagmarken her i Julen, har jeg indtryk af.
Dét savn har man åbenbart forsøgt at råde bod på i Tyskland. Men har de mon misforstået et eller andet? I hvert fald er det en ANDEN Kim, de hylder:
Klik på billedet – og dø af [...]
Da vi er pæne mennesker med en ordentlig debattone, kan vi desværre ikke tage afstand fra følgende aktuelle hændelse i Irak:
BT:
Massakre på shiafamilie i Bagdad
11 medlemmer af samme familie myrdet i Bagdad, fordi de ikke ville flytte ud af sunnikvarter.
Seks væbnede mænd trængte torsdag ind i et hus lige syd for den irakiske hovedstad, Bagdad, og myrdede 11 medlemmer af samme familie ved at skære halsen over på dem, sagde politiet.
Ifølge politiet var den shiamuslimske [...]
Set i året, der gik
Herover: Den danske komité for et Fascistisk Frit Irak på deres årlige sommerudflugt til Christiania.
Herover vinker Tyrkiets Erdogan farvel til EU efter en række pinlige episoder og udtalelser og historiske genopdagelser i årets løb.
Herover ser vi Statsministeren, som i det forgangne år har overrasket med endnu mere hår på brystet, end vi rent faktisk troede, [...]
Martyrens rige belønning hinsides…
‘Dem og os’
Herunder et par grafiske eksempler på pæn og ordentlig og fredsstræbende, respektfuld og tolerant debattone, som vi kunne lære meget af:
Wouw!
Herunder ses de kvindelige Hizbollah-supportere.
Intet under, at mændene gerne dør for at vinde 72 af slagsen helt for sig selv!
Dagens opbyggelige citat
(og det er naturligvis fremsat i en pæn og ordentlig debattone)
Fundet på:
Men nå.
Heldigvis er muslimer jo en minoritet i verden – og den rabiate version har mikroskopisk opbakning….
Vi nærmer os Nytårsaften!
Selv Osama er i stemning til fest og farver og knald i år!
|